Попри те, що проєкт відбувся ще у 2015 році, він був настільки масштабним і знаковим, що ми не могли оминути його увагою — тож презентуємо вам кейс, яскравий приклад партнерства та співпраці, що надихнула величезну кількість людей. Як проходив наймасовіший в Україні збір дитячих книжок, який запустив зміни по всій країні та зрештою вилився у конкретні норми, закріплені на законодавчому рівні,— читайте в нашому матеріалі.

Унікальність акції “100 тисяч книжок для сільських бібліотек” — в тому, що свої сили у ній об’єднали благодійні фонди, бізнес-компанії, державні установи, медіа та звичайні українці. Ініціаторами та організаторами проєкту стали Фундація Дарини Жолдак, ГО “Форум видавців” та Українська бібліотечна асоціація. Доставку зібраних книг до сільських бібліотек та всю логістику проєкту взяла на себе компанія “Нова Пошта”. Також партнерами до акції долучилися Мистецький арсенал, БО БФ “Коло”, телеканал “Україна” та Міністерство освіти та науки України.

Координаторкою цього масштабного соціально-освітнього проєкту була Світлана Сом, на той час керівниця Фундації Дарини Жолдак, а нині — співзасновниця та візіонерка Інституту Медіації Партнерства.

Пропагування культури книгочитання в Україні від самого початку було одним з ключових напрямків діяльності для Фундації Дарини Жолдак та її засновника, Андрія Федоріва. Ми вже писали про бібліотеку на колесах Книжкобус, над якою Фундація працювала в той же період 2015 року. Питання збору книжок також неодноразово підіймалося раніше та мало декілька спроб втілення. Але повною мірою концепція майбутнього проєкту вималювалась, коли з’явилась ідея співпраці з бібліотеками.

Щоб краще познайомитись з працівниками книгозбірень та зрозуміти їх потреби, Андрій Федорів запропонував провести традиційний щорічний з’їзд бібліотекарів у приміщенні Fedoriv Hub. Так утворилося стратегічне партнерство з Українською Бібліотечною Асоціацією, в особі Оксани Бояринової та Оксани Бруй, які приєдналися до візійного формування концепції проєкту, а надалі взяли на себе управління комунікаціями та допомогу з промоціями.

Завдяки партнерству з УБА стала зрозумілою і задача проєкту. На той час в Україні нараховувалось близько 15 тисяч сільських бібліотек, і основною їх проблемою була відсутність нових надходжень, оновлення фондів скоротилося на 90%. Водночас місцеві мешканці досить активно відвідують бібліотеки, які нерідко є єдиними осередками розвитку й дозвілля в селі. Тож, вирішили разом збирати для сільських бібліотек дитячі книги, видані протягом останніх років (2000–2014).

Ідею проєкту підтримала Олександра Коваль, яка разом з Форумом видавців також активно займалася підтримкою бібліотек і збором книжок. Відтак, Форум видавців став стратегічним партнером акції по Львову та Львівській області й активно підключився до розповсюдження інформації.

Коли виокреслилась концепція всеукраїнського збору книжок, постало питання логістики — адже літературу спершу треба було забрати з точок збору, доставити в опорний пункт, де проходитиме сортування й пакування книжок, а потім розіслати відсортовані коробки із книгами до сіл, які брали участь в акції. Якщо згадати, що в планах було зібрати 100 тисяч книжок, то стає зрозумілим: перевезень буде чимало. На щастя, в “Новій Пошті” працюють фанати книгочитання, тож компанія не просто погодилась забезпечити всю логістику власним коштом, а ще й випустила спеціально для збору брендовані коробки.

Наступним кроком стало отримання дозволу від Міністерства освіти та науки для залучення до збору шкіл і дитсадків у містах України. І формування списку бібліотек, які отримають зібрану літературу.

Крім того, був створений окремий кол-центр для координації всіх учасників: тих, хто збирав книги, хто їх сортував, пересилав і бібліотекарів, які мали отримувати.

Нарешті, у квітні акція стартувала. Протягом місяця дитячі книжки збирали в школах, дитсадках та інших установах по всій Україні. Всього було організовано 405 пунктів збору в 65 населених пунктах 22 областей.

Про проєкт “100 тисяч книжок для сільських бібліотек” почали говорити. Медійне охоплення було дуже потужним: понад 40 публікацій і більш ніж 2000 поширень в соціальних мережах, відеосюжети на 9 телеканалах, більш ніж 100 публікацій в ЗМІ та згадок на офіційних порталах органів державної влади, сайтах навчальних закладів та бібліотек. Загалом майже 2,5 млн людей побачили інформацію про збір по ТБ, ще 5,5 млн — прочитали про акцію у ЗМІ.

У квітні в Києві проходив фестиваль Книжковий Арсенал. На час його дії в Мистецькому Арсеналі був організований простір, куди відвідувачі могли принести власні або куплені на фестивалі книжки для проєкту — таким чином було зібрано близько 3000 книжок.

До збору книжок долучилися мер Києва Віталій Кличко, мер Львова Андрій Садовий, Голова ВР України Віталій Гройсман та ще десятки відомих особистостей, які своїм прикладом показали важливість підтримки проєкту: Олег Панюта, Тала Калатай, Марина Кухар, Віктор Бронюк, Марія Бурмака та інші. Приєдналися книгарні, державні установи, політики, міжнародні корпорації та локальні бізнеси — зрозуміла і така потрібна мета об’єднала всіх!

Акція тривала до кінця 2015 року — і завершилася приголомшливими результатами! Завдяки активній участі благодійників та підтримці державних органів, вдалося досягти максимального масштабу при мінімальних людських та фінансових ресурсах.

  • 102 000 книжок були передані в 4704 сільські школи та бібліотеки
  • 50 000 людей загалом приєдналися до збору
  • 4,5 млн грн — приблизна вартість переданих книг
  • Від 10 до 40 книжок отримала кожна бібліотека
  • 542 посилки загальною масою понад 14 тонн перевезла Нова Пошта

Крім оновлення фондів сільських бібліотек, проєкт мав й інші важливі результати. Він став першою сходинкою для створення комунікації між Міністерством освіти, Міністерством культури та соціальними ініціативами, які підтримують комерційні організації. Було встановлено партнерську комунікацію між школами у великих містах, невеликих районних центрах і селах. Сформовано базу активних координаторів в усіх регіонах України.

А головне — проєкт допоміг заявити про існуючі проблеми недофінансування бібліотек місцевими бюджетами.

Як наслідок, у листопаді 2016 року було внесено зміни до Закону України “Про бібліотеки і бібліотечну справу”. Згідно з новими нормами, публічні бібліотеки отримували додаткове фінансування з державного бюджету через Інститут Книги. На практиці це втілилося в Програму поповнення фондів публічних бібліотек, що передбачає поповнення книгозбірень по всій Україні актуальними виданнями.

Культурно-соціальний проєкт «100 тисяч книжок для сільських бібліотек» є прикладом ефективної співдії, яка об’єднала абсолютно різні групи учасників в єдиному партнерстві — і дозволила не лише досягнути запланованих результатів, а й втілити фундаментальні зміни на рівні країни, вплинувши на цілу галузь. Саме такі проєкти є предметом діяльності Інституту Медіації Партнерства: масштабні, гуманістичні, сталі у розвитку та фундаметальні у своєму впливі на суспільство.