Там всередині така квитанція, яку адвокат заповнює, ставить дату, коли він отримав це рішення, і відправляє назад на суд звичайною поштою. Тепер уявіть таке в Україні, щоб адвокат міг встановити фактично момент отримання рішення суду і контролювати цей момент, від якого розпочинається подача апеляційної скарги. Тут питання довіри. Суд, адвокат один одному довіряють. І от ці відносини довіри, вони в деяких галузях існують багато-багато років, мовою юриспруденції це називається фідуціарними відносинами.
Наприклад, коли ви приходите до лікаря, ви точно маєте йому довіряти. Ви не можете прийти до лікаря, до якого у вас немає довіри. І так само з адвокатами теж це відбувається. Ви маєте довіряти тому, з ким ви працюєте. І в партнерських відносинах довіра є основою. Звичайно, можна входити в партнерство з тим, кому ти не довіряєш. Але найкраще, коли виникає довіра через той ланцюжок, про який говорили в минулій панелі: знання, розуміння, зацікавленість, досвід, довіра. Я вважаю, що це дуже важливо для будь-якої моделі, коли з’являється довіра.
Другий момент, важливий при визначенні моделі. Чомусь багато хто, усвідомивши своє бажання зробити щось корисне, розпочинає з того, що створює свій фонд або свої благодійні організації. Це хибний шлях. В тебе є твоя експертиза, чим ти займаєшся. Якщо в тебе невелика корпорація, де ти не можеш виділити це в окремий напрямок, то набагато краще рішення – знайти команду, яка вже знає, як це робиться, і до неї приєднатися. Бо багато проєктів просто помирає: як вони дуже довго обирають свій корпоративний стиль, роблять сайт, а потім проєкт помирає, бо вони між собою не знайшли спільної мови, не знайшли куди направити свої зусилля.
В той же час, достатньо успішну модель ми відпрацювали у 2022 році. Моя сім’я була не в Україні, там був створений хаб, який збирав гуманітарну допомогу. І мені потрібно було, відповідно до законодавства, щоб отримувач був в реєстрі отримувачів гуманітарної допомоги — щоб воно по закону, по-правильному приходило сюди. Я просто звернувся до перевіреного фонду, який працює з 2014 року. Ми через них багато разів реалізували все ввезення. І жодного разу не було складностей з тим, щоб потім якусь звітність оформити. Вони багато питань стандартизованих по бек-офісу закрили.
Корпоративні фонди — це суперкрута штука для корпорацій, для компаній. Не створювати щось своє, а партнеритися з тими, хто є професійним розпорядником коштів, професійним реалізатором соціальних партнерств і саме йти через цей шлях. Але якщо вже достатньо велика якась організація встановила, то, звичайно, можна створювати щось своє.
Останній момент, який теж важливий, це прозорість витрачання коштів. Хтось звітує просто у форматі фотографій, якихось коротких звітів: ось те, що ми зібрали, було витрачено сюди. Це теж можливо, так може бути. Другий варіант, коли відбувається звіт за певний період, або за рік, або за зібрану суму — це другий рівень якості зворотного зв’язку по прозорості. І третій рівень, це коли використовується escrow-рахунок. Це спеціальний рахунок в банку, на який громадська організація, або конкретний волонтер, який зареєстрований, що дуже важливо, щоб не було питань потім по податковій і по фінансовому моніторингу, збирає кошти. І цей рахунок є рахунком умовним. Тобто його можна витратити виключно на ту ціль, про яку публічно повідомили.
Наприклад, хочемо купити машину, вона коштує 100 тисяч гривень. Формується escrow-рахунок. Коли там 100 тисяч гривень є, він закривається. Після того, як дається розпоряднику цих коштів, договір укладається на оплату цієї машини, відбувається оплата саме на машину, і банк в цьому випадку перевіряє цю інформацію. Це максимальний рівень контролю за витрачанням коштів. Я не знаю, щоб хтось активно це використовував, але просто як інструментарій, це вже багато років існує в діючому законодавстві.
Юлія Кокоячук, Мінсоцполітики України:
Фактично моделі взаємодії і будуються на тому, чим ми займаємося. Ми створюємо правила, ми розробляємо механізми для того, щоб реалізувати політики.
З тою діяльністю, якою ми займаємося, об’єктивно, неможливо все реалізувати самим. Наприклад, для того, щоб забезпечити прозорість, запобігти корупції, ми дуже велику увагу приділяємо розвитку цифровізації. Звичайно, в міністерстві немає своїх IT-команд, які можуть все це спроєктувати. І в нас держава, в особі міністерства, є замовником тієї чи іншої послуги, яку треба розробити.
Далі в нас є державне підприємство «Інформаційний обчислювальний центр», який менеджерить весь цей процес. В нього на конкурсних засадах заходять IT-компанії, які можуть це втілити технічно. Але для того, щоб це фінансувати, в нас немає на це бюджетних коштів. Тому ми шукаємо, хто з донорів може нас підтримати. Тут міжнародні організації заходять. І ще з’являються додаткові партнери – такі, наприклад, як компанія Deloitte, яка консультує з позиції бізнесу, чи всі механізми правильно працюють.
Для того, щоб весь цей пазл зійшовся, дуже багато потрібно взаємодіяти, пояснювати, роз’яснювати. Тому що люди зазвичай орієнтуються на свій наявний досвід. У багатьох просто немає розуміння, як працює держава. А до нас, з іншого боку, завжди питання: чому так довго? Нам потрібно на зараз! – І треба пояснювати, що це так швидко не робиться. І тут, знову ж таки, треба почути один одного. Цей пазл зійдеться тільки тоді, коли всі будуть розуміти, що вони роблять, і будуть бачити одну спільну мету.
Інший проєкт, яким я хочу поділитися — програма соціальної адаптації для військовослужбовців та членів їх сімей. Це короткотривалий відпочинок 7-10 днів на базі якогось приємного місця санаторного типу чи готельного, де гарні якісні умови. І це не є просто відпочинок, а відпочинок у супроводі психологів, соціальних працівників, соціальних педагогів, які займаються дітьми в цей час. Там відкриваються різні речі, приємні, менш приємні, і з цими речами далі можна працювати. Для багатьох учасників програми це був перший відпочинок в їхньому житті, де вони не займалися всіма побутовими умовами, як вдома. Для багатьох це перший раз, коли вони почали говорити про стосунки, про емоції, про відчуття і почали розуміти одне одного — звичайно, за допомогою тих фахівців, яких ми пропонуємо. Ми в своєму бюджеті не маємо на це коштів. Але те, що ми можемо зробити,- ми розробили програму, що має включати кожен день, що мають знати фахівці, зробили програму навчання для фахівців і максимально популяризуємо її і спілкуємося з громадами.
Є дуже вдалі випадки, де громади і меценати почули нас і долучилися до фінансування. І тут вже йдеться про об’єднання бюджетів з обласного рівня, з рівня громад. І деколи ще додатково заходять меценати-доброчинці, які зі своїх благодійних фондів покривають вартість програми. Місцеві санаторії отримують за це кошти, тобто так само відбувається підтримка місцевого бізнесу. І місцеві фахівці, яких ми навчили, їхній професійний рівень зростає — на жаль, таких сімей купа, тобто постійно буде запит на послуги цих фахівців.
Але основне, що ми подбали про тих людей, які сьогодні, на жаль, часто відчувають себе нікому не потрібними. Тільки об’єднавши зусилля, ми можемо це забезпечити. І треба розуміти, що тут ми можемо тільки на себе розраховувати: те, що стосується військових, ніколи не буде об’єктом підтримки від деяких закордонних, міжнародних організацій. Але у нас є дуже багато свого потенціалу і об’єднавшись, ми можемо досягти спільної мети.